ŚCIEŻKA ROWEROWA
- Gmina
- >
- Ścieżki Rowerowe
Przebieg trasy ścieżki rowerowej gminy Lubrza
W 2001 r. w ramach małych grantów Phare CBC opracowano projekt ścieżki rowerowej Gminy Lubrza
Przebieg trasy
Lp.
Miejsce
Odległość
Wys. n.p.m.
1.
Trzebina (przejście graniczne)
0,0
270
2.
Rozdroże pod Trzebiną
2,0
284
3.
Sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie
3,9
285
4.
Trzebina (d. uzdrowisko)
7,5
257
5.
Skrzypiec (wieś)
12,1
232
6.
Dytmarów (krzyż pokutny)
12,9
241
7.
Jasiona (skrzyżowanie)
15,1
243
8.
Lubrza (restauracja “Krystyna”)
17,9
248
9.
Lubrza (Urząd Gminy)
19,2
245
10.
Olszynka (pałac i park)
24,7
245
11.
Olszynka (kościół)
25,1
260
12.
Laskowice (d. cm. ew.)
25,8
262
13.
Laskowice (d. folwark)
26,6
250
14.
Laskowice (Szwedzki Szaniec)
27,0
265
15.
Dytmarów (stacja PKP)
29,0
245
16.
Dytmarów (skrzyż. we wsi)
31,5
235
17.
Krzyżkowice (d. młyn)
32,8
223
18.
Krzyżkowice (wieś)
34,1
232
19.
Kłobuczek
39,1
285
20.
Trzebina (wieś)
41,5
255
21.
Trzebina (przejście graniczne)
42,8
270
Trasa rozpoczyna się przy przejściu granicznym Trzebina – Bartultovice. W tym miejscu ma swój początek żółty szlak pieszy PTTK prowadzący do Rozdroża pod Trzebiną. Pierwszy odcinek trasy będzie przebiegał razem ze szlakiem żółtym.
My jedziemy na północ, przejeżdżając przez tory kolejowe (linia Prudnik – Kędzierzyn-Koźle). Za szkołą w Lubrzy skręcamy w lewo, by po kilkuset metrach skręcić w prawo (droga nr 40). Odtąd przez kilka kilometrów poruszać się będziemy ruchliwą drogą, stąd należy zachować szczególną ostrożność. Po prawej mijamy restaurację “Krystyna”. Ponownie skręcamy w prawo, docierając do centrum wsi, gdzie znajduje się kościół parafialny p.w. św. Jakuba Starszego i Urząd Gminy. We wsi jest kilka sklepów, telefon ogólnodostępny, punkt pielęgniarski, a także oddział Banku Spółdzielczego.
Wyjeżdżamy ze stolicy gminy, mijamy skrzyżowanie (w lewo do Skrzypca), by na następnym zakręcie skręcić w lewo na polną drogę. Jadąc na północny – wschód a potem na wschód mijamy uroczo położone samotne drzewo. Z drogi roztaczają się wspaniałe widoki na południe. Wkrótce stromo zjeżdżamy w wąwóz do Olszynki. Na drugim wiejskim skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Już stąd widzimy kompleks dworski złożony z zabudowań folwarcznych, parku oraz dworku należącego dziś do prudnickiej Stadniny Koni. Przed ładnym, piętrowym budynkiem skręcamy w niepozorną uliczkę w lewo, by stromo wspiąć się w okolice kościoła, który do 1945 r. należał do ewangelików. My skręcamy w prawo, by polną drogą dojechać do Laskowic. Wcześniej mijamy pozostałości ewangelickiego cmentarza oraz grodzisko zwane Szwedzkim Szańcem. W Laskowicach zobaczymy dzwonnicę z 1900 r., która trzy razy dziennie ogłasza godzinę, oraz d. folwark. Koło remizy strażackiej skręcamy w prawo i na następnym skrzyżowaniu jeszcze raz w prawo. Jadąc prosto dotrzemy do Szwedzkiego Słupa, który powstał w 1633 r., z okazji opuszczenia tych terenów przez Szwedów (wojna trzydziestoletnia). Zabytek odnowiony został w 2001r. W położonych dalej Racławicach Śląskich (gm. Głogówek) znajduje się trasa nr 34 (kolor niebieski) należąca do grupy ścieżek rowerowych OPAVICE.
Jadąc tym razem na zachód docieramy do zajazdu smażalni ryb. Jest tu skrzynka pocztowa, a także telefon publiczny oraz przystanek PKS. Wjeżdżamy na szczyt wzniesienia, gdzie ponownie widzimy Szwedzki Szaniec, ale tym razem po prawej stronie. Mijamy skrzyżowanie na Olszynkę i parking z grillem. Koło grupy zabudowań skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez tory kolejowe. Tu znajduje się stacja PKP Dytmarów. My udajemy się na południe, by po
Obiekty szczególnie interesujące na trasie
Trasa ścieżki rowerowej gminy Lubrza zaprojektowana została w ten sposób, iż prowadzi przez najatrakcyjniejsze dla cyklisty obszary. Szlak przebiega przez 7 z 11 wsi gminy (Trzebina, Skrzypiec, Lubrza, Olszynka, Laskowice, Dytmarów, Krzyżkowice). Jej okrężny charakter sprawia, że i do pozostałych miejscowości na określonych odcinkach odległość jest nie większa niż kilka kilometrów (Jasiona, Prężynka, Słoków, Nowy Browiniec).
Na trasie znajdują się następujące obiekty godne zobaczenia i zwiedzenia (opis w rozdziale: 4. Walory turystyczno - krajobrazowe gminy Lubrza):
-
Przejście graniczne Trzebina - Bartultovice
-
Sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie
-
Trzebina (dawna osada targowa, kompleks b. uzdrowiska, ruiny dworu Blüchera, mur z attyką, figura św. Jana Nepomucena, liczne kapliczki, zabytkowy kościół z renesansową płytą nagrobną)
-
Skrzypiec (dobrze zachowany układ zabudowy wsi kmiecej, ruiny d. młyna)
-
krzyż pokutny koło Dytmarowa
-
Lubrza (siedziba gminy, genetyczny układ wsi owalnicowej, kościół parafialny z renesansową chrzcielnicą i wieżą z ok. 1600 r., kilka zabytkowych domów)
-
Olszynka (zespół dworski - park, pałac, zabudowania folwarczne, d. kościół ewangelicki)
-
Laskowice (pozostałości cm. ewangelickiego, dzwonnica z 1900 r., d. folwark, grodzisko Szwedzki Szaniec)
-
Dytmarów (neogotycki kościół parafialny z wieżą z ok. 1600 r., figura św. Jana Nepomucena, kilka kaplic, d. folwark)
-
d. młyn nad rzeką Prudnik koło Krzyżkowic
-
Krzyżkowice (Kamień Graniczny Królewskiego Miasta Prudnika z 1730 r., kaplica p.w. św. Floriana, d. strażnica czechosłowacka, perspektywicznie turystyczne przejście graniczne, d. droga Prudnik - Osobłoga - Głubczyce)
-
Kłobuczek (panoramy w kierunku Prudnika, Lubrzy i Olszynki)
-
droga Trzebina - Las Trzebiniecki (d. trakt handlowy Wrocław - Morawy)