Szkolenia językowe dla pracowników Urzędu Gminy i Jednostek Organizacyjnych Gminy
Szkolenia językowe dla pracowników Urzędu Gminy i Jednostek Organizacyjnych Gminy
Z/2.16/II/2.1/05/04Dnia 6 grudnia 2004 r. została podpisana umowa o dofinansowanie zadania „Szkolenia językowe dla pracowników Urzędu Gminy i Jednostek Organizacyjnych Gminy”.Realizacja projektu trwała od dnia 01 lutego 2005r. w ramach Działania 2.1 Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie w ramach Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie umowy podpisanej w grudniu 2004 r. pomiędzy Gminą Lubrza a Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu.
W listopadzie 2006 r. zakończono realizację projektu nr Z/2.16/II/2.1/05/04 „Szkolenia językowe dla pracowników Urzędu Gminy i Jednostek Organizacyjnych Gminy”, uroczyste wręczenie świadectw ukończenia kursu odbyło się 1 grudnia 2006 r.
Trudno nie zdawać sobie sprawy, jak ważnym elementem dla osób czynnych zawodowo jest znajomość języków obcych. Posługiwanie się językiem obcym nawet w stopniu podstawowym znacznie podnosi kwalifikacje i szansę na dobrą pracę lub utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia. Projekt kierowany jest do pracowników Urzędu Gminy, Jednostek Organizacyjnych i nauczycieli pracujących na terenach wiejskich, gdzie dostęp do systemów dokształcania w zakresie języków obcych jest ograniczony. Nauka języków obcych to konieczność przede wszystkim w życiu zawodowym, szczególnie administracji, gdzie podczas delegacji czy spotkań międzynarodowych liczy się umiejętność porozumiewania. Znajomość języków obcych podnosi również kwalifikacje nauczycieli i pozwala im na korzystanie z obcojęzycznych materiałów naukowych i publikacji. W obecnej chwili znajomość języków obcych jest bardzo ważna również ze względu na otwierający się rynek pracy jak i szansę dające nam przez Unię Europejską. Wszystkie powyższe elementy stanowią o potrzebie realizacji projektu "Szkolenia językowe dla pracowników Urzędu Gminy i Jednostek Organizacyjnych", którego głównym celem będzie podniesienie kwalifikacji zawodowych osób pracujących poprzez naukę języków obcych, angielskiego i niemieckiego, w celu utrzymania się na rynku pracy.Wśród rezultatów twardych, zakładanych podczas realizacji projektu, osiągniętych przez beneficjentów ostatecznych należy wyróżnić przede wszystkim: zorganizowanie szkolenia językowego dla 60 osób, zdobycie odpowiednich kwalifikacji udokumentowanych certyfikatem, zakup 130 podręczników po 65 egzemplarzy na każdy rok nauki, zakup komputera z czytnikiem DVD niezbędnego do prezentacji i urozmaicania zajęć, zakup pomocy naukowych w postaci 2 dwustronnych tablic na kółkach niezbędnych do sprawnego prowadzenia zajęć.
Do rezultatów miękkich możemy zaliczyć poprawę umiejętności komunikowania się z obcokrajowcami oraz społeczeństwem mniejszości niemieckiej zamieszkującym teren Gminy Lubrza a także wzrost pewności siebie i poziomu samooceny oraz poprawę wizerunku i autoprezentacji.
Celem kursu było wyrobienie u uczestników umiejętności rozumienia i poprawnego stosowania podstawowych struktur gramatycznych, rozwijanie umiejętności słuchania, czytania, pisania i mówienia z użyciem poznanego uprzednio słownictwa jak również połączenie nauki języka angielskiego i niemieckiego ze sposobami komunikowania się oraz elementami biznesu. Program szkolenia został zrealizowany poprzez następujące moduły:
Moduł I – Skuteczność osobista:a. nabycie umiejętności pozwalających na kreowanie własnej kariery zawodowej,b. sposoby efektywnej prezentacji własnej osoby i wiedzy zawodowej,c. poznanie metod prowadzenia rozmów i negocjacji z pracodawcami i klientami,d. redagowanie listu motywacyjnego i CV,Moduł II – związany z tematem szkolenia:a. podstawowe struktury gramatyczne,b. podstawowe słownictwo w zakresie:· powitań i pożegnań, przedstawienia siebie i innych· literowania· dni tygodnia, kolory, nazwy państw i narodowości· określenie wieku swojego i innych· liczenie· określanie czasu· posiłki i dania· dialogi w sytuacjach codziennych: w sklepie, w pociągu, w hotelu, w kawiarni, itp.· pytanie o drogę, udzielanie wskazówek, komunikacja miejska· przygotowanie do podróży (słownictwo, dialogi i zwroty)· załatwianie spraw osobistych w urzędach (bank, urząd, ambasada, itp.)· poszukiwanie pracy (pisanie listu motywacyjnego z prośbą o pracę, przygotowanie odpowiedzi na anons prasowy)· poszukiwanie mieszkania· czas wolny i rozrywka· święta i uroczystościModuł III – związany z przygotowaniem do uzyskania międzynarodowego certyfikatu językowego – dla grup zaawansowanych:a. rozwiązywanie przykładowych testów egzaminacyjnychKażdy uczestnik biorący udział w szkoleniach, brał udział w 344 bezpłatnych godzinach lekcyjnych nauki języka, a po uzyskaniu pozytywnej oceny z egzaminu końcowego, otrzymał certyfikat.W czasie trwania projektu w szkoleniach uczestniczyło 69 osób, jednak z różnych powodów, przeważnie osobistych, część uczestników zrezygnowała zamykając ostatecznie liczbę osób biorących w szkoleniach na poziomie 60 osób. Wszystkie osoby uczestniczące w szkoleniach do końca pozytywnie zdały egzamin końcowy i otrzymały świadectwa.
Wartość całkowita projektu: 301 168,16 zł Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego: 225 876,12 zł Dofinansowanie ze środków Budżetu Państwa: 75 292,04 zł
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszy Społecznego oraz ze środków budżetu państwa