WYBIERZ JĘZYK:

JASIONA ...

Strona internetowa wsi: http://www.jasiona.pl/

Nazwa pochodzi od wyrazu ,"jesion" wzmiankowana została pierwszy raz w 1285 roku. Później, w 1484 roku, spotykamy ją pod nazwą JASSEN.  Niewątpliwie jest to wieś lokowana, o regularnym układzie siedliska wiejskiego w formie ulicówki (obustronnie obudowanej) oraz niwowo-łanowym układzie rozłogów.
Genetyczna wieś była niewielka, liczyła mniej niż 20 kmieci i zagrodników, i tak pozostała do dzisiaj. Prawdopodobnie około XVIII wieku, na południe od zabudowy wsi (nad rzeką Prudnik), powstał zespół zabudowy gospodarczej (młyn). Pomimo tego, że obecnie obudowany jest typowymi budynkami przemysłowej produkcji zwierzęcej, stanowi cenny element jej struktury przestrzennej. Pierwotna funkcja rolnicza wsi dziś została utracona, ze względu na bliskość miasta Prudnik. Fakt ten przyczynił się do wprowadzenia zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz przekształcenia starej zabudowy rolniczej.

Dziś Jasiona liczy 247 mieszkańców i znajdują się tu 63 budynki mieszkalne. Ogólna powierzchnia wsi to 391 ha, w tym użytków rolnych 337 ha.

mapa Kaplica Kapliczka

W Jasionie znajduje się:

·                    kaplica z dzwonnicą, murowana z 4 ćw. XIX wieku,

      

 

Newsletter Wpisz swój e-mail, na który otrzymasz najnowsze informacje z naszego serwisu internetowego Zapisz się do newslettera
Licznik wizyt: 57 | 28989 | 3634359
Polityka prywatności

Starostwo Powiatowe w Prudniku          Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej           Euroregion Pradziad      płażkowyż2.png          Urząd Wojewódzki            Urząd Marszałkowski         Sejm RP       Senat RP          Parlament Europejski         Opolskie Aktualności

 

×

Zapisz się do newslettera