Tony Zdrowia
We wrześniu i październiku zapraszamy na „Tony Zdrowia”, czyli opolskie spotkania medycyny i muzyki, wspierane przez krajowe i regionalne instytucje, jak: Naczelna Izba Lekarska, Polska Unia Onkologii, Business Centre Club, Polska Federacja Szpitali, Polskie Towarzystwo Lekarskie, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Opolski Oddział Wojewódzki NFZ.
Dla serca i przeciw rakowi…
- tak w największym skrócie ująć można sedno wielkiej opolskiej kampanii prozdrowotnej „Tony Zdrowia”, która ruszy na Opolszczyźnie pod koniec sierpnia a zakończy 19 października koncertem na terenie Opolskiego Centrum Onkologii. Celem kampanii, pomysłodawcą której jest opolski kardiolog Marek Kania oraz lekarze skupieni wokół Projektu „Doktor Band” przy Opolskiej Izbie Lekarskiej, jest zachęcenie mieszkańców regionu do profilaktyki przeciwko dwóm największym zdrowotnym zagrożeniom cywilizacyjnym: chorobom układu krążenia oraz nowotworom. Akcja, której partnerami są: Opolski Oddział Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Opolskie Centrum Onkologii (a zwłaszcza Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi),Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem oraz Polska Unia Onkologii, trwać będzie blisko dwa miesiące. Organizatorzy mają nadzieję, że jej treści zachęcą mieszkańców Opolszczyzny do dbania o swoje zdrowie, a przede wszystkim zainspirują do zdrowego stylu życia.
Wiele elementów profilaktyki chorób serca zbieżnych jest z profilaktyką
nowotworową, ujętą w zapisach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. I właśnie ten fakt uzasadnia mariaż wspólnie prowadzonych działań edukacyjno-informacyjnych przez kardiologów i onkologów. A że każdy chory jest w zasadzie osobą niepełnosprawną, a poważnie chory jest nią na pewno, nie mówiąc o tym, że w miarę upływu lat każdy na swój sposób staje się osobą niepełnosprawną - stąd również współpraca z Towarzystwem Walki z Kalectwem, tym bardziej, że jego członkowie nie są przecież wolni ani od chorób układu krążenia, ani nowotworowych .
Kilkutygodniowa kampania o nazwie „Profilaktyka i niepełnosprawność w chorobach cywilizacyjnych”, rozpocznie się pod koniec sierpnia blokiem informacyjno-edukacyjnym w opolskich mediach, na portalach internetowych, na plakatach. Jednak najważniejszym jej elementem będą trzy koncerty integracyjne, m.in. z udziałem muzykujących lekarzy z kilku ośrodków w kraju, grających w zespołach i śpiewających w chórach, a firmowanych przez Projekt Doktor Band: Blues Doctor, Chór bez Krtani, Chór Medicantos, Muzykanty, NocneGranie, Orfeo, Reanimators, Sekret, Zawrat. Gośćmi specjalnymi koncertów będą: Krzysztof „Puma” Piasecki, jeden z najlepszych polskich gitarzystów jazzowych, Kuba Sienkiewicz, lider zespołu Elektryczne Gitary oraz „Kardioband” znany zespół lekarzy kardiologów z kilku ośrodków w kraju.
Pierwszy koncert „Jesteśmy z Wami”, odbędzie się 5 września (czwartek, początek godz.16.) na Placu Wolności w Opolu podczas Opolskich Dni Niepełnosprawnych i dedykowany będzie przede wszystkim osobom niepełnosprawnym. Na scenie, oprócz występów niepełnosprawnych, zobaczymy i usłyszymy zespoły oraz gości Projektu „Doktor Band” . Gwiazdą koncertu będzie Krzysztof „Puma” Piasecki.
Drugi koncert „Muzyka naszych serc” zaplanowano na 29 września (niedziela, początek godz.14.) z okazji Światowego Dnia Serca. Odbędzie się on w Centrum Handlowym „Karolinka” a jego adresatami będą osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, jak m.in. miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Koncertowi w wykonaniu również opolskich lekarzy towarzyszyć będzie m.in. konkurs z nagrodami o tematyce profilaktyki chorób kardiologicznych, pokaz Tai Chi, nauka resuscytacji, pomiary ciśnienia i poziomu cukru. Także tutaj zobaczymy i usłyszymy zespoły oraz gości Projektu „Doktor Band”. Gwiazdą koncertu będzie zespół „Kardioband”.
Finałowym dniem kampanii „Tony Serca” będzie 19 października (sobota). Tego dnia Opolskie Centrum Onkologii (Opole, ul. Katowicka 66 A) zorganizuje Białą Sobotę w ramach corocznego Dnia Walki z Rakiem Piersi. W godz. 8-14 czynna będzie Pracownia Mammograficzna, w której panie „w wieku skryningowym”, czyli 50-69 lat, będą mogły wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w ramach rządowego programu przesiewowego. Należy zaznaczyć, że wykonanie mammografii w ramach tego programu możliwe będzie także podczas dwóch wcześniejszych koncertów, w mammobusach, czynnych w godz. 10-16.
Dzień finałowy kampanii „Tony Serca” nie będzie jedynie dniem badań mammograficznych, ale również konferencji naukowej, zaplanowanej w pobliskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej (początek godz.10, wstęp wolny), a poświęconej profilaktyce kardiologicznej, nowotworowej (a zwłaszcza zasadom zdrowego stylu życia i populacyjnym programom profilaktycznym) oraz niepełnosprawności. Gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, nie tylko znany lekarz, ale i muzyk (autor muzyki do wielu przebojów, m.in. do hitu sprzed lat pt. „Goniąc kormorany”, śpiewanego przez Piotra Szczepanika).
Finał kampanii w dniu 19 października zwieńczy trzeci koncert pn. „Sztuka nie tylko lekarska”, który odbędzie się na terenie OCO (początek godz.13). Jak w poprzednich koncertach także i tutaj wystąpią zespoły oraz goście Projektu „Doktor Band”. Gwiazdą koncertu będzie Kuba Sienkiewicz. Również w trakcie tego koncertu przeprowadzony zostanie konkurs z nagrodami, tematem którego będą zagadnienia z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych.
Kampania, która obejmie szereg wydarzeń informacyjno – edukacyjno – kulturalnych ma uzmysłowić społeczeństwu, że profilaktyka i prozdrowotny styl życia stanowi sedno indywidualnych starań każdego z nas na rzecz własnego zdrowia. Że to przede wszystkim od nas, pacjentów i potencjalnych pacjentów, a nie tylko od lekarzy (czy, szerzej, systemu opieki zdrowotnej), zależy długość i jakość życia każdego z nas z osobna.
Pobierz Plakat.PDF (1,79MB)